Nowy przepis dotyczący młodzieżowców w Fortuna 1. Lidze – czy Korona Kielce jest gotowa?

Nowy przepis dotyczący młodzieżowców w Fortuna 1. Lidze – czy Korona Kielce jest gotowa?

PZPN po raz kolejny stara się usprawnić polską piłkę klubową oraz reprezentacyjną. Z tego powodu w nadchodzącym sezonie Fortuna 1. Lidze dojdzie do zmiany, która oznacza, że w każdym meczu na boisku będzie musiał występować co najmniej jeden zawodnik urodzony w 2001 roku lub później. Czy Dominik Nowak, a więc trener Korony

Kielce jest przygotowany na taką sytuację?

Jak wyglądał poprzedni sezon pod względem występów młodzieżowców?
Sezon 2020/2021 dla młodzieżowców z Korony Kielce był dosyć udany. Trener dosyć często stawiał na młodych zawodników, o czym świadczą statystyki. Na boiskach oficjalnych spotkań ligowych w zeszłym sezonie w barwach Korony Kielce pojawiło się aż 16 zawodników, którzy spełnialiby obecne wymogi dotyczące młodzieżowców. Jednym z częściej wystawianych zawodników młodego pokolenia w kieleckim zespole był Dawid Lisowski, który grywał na lewej obronie.

Młodzieżowcy Korony Kielce w nadchodzącym sezonie 2021/2022

Trener Korony Kielce Dominik Nowak ma dosyć komfortową sytuację, aby bez problemu spełniać wymóg dotyczący jednego młodzieżowca przebywającego na boisku w trakcie spotkań ligowych. Pewniakiem do gry na bramce w nadchodzącym sezonie wydaje się Jakub Osobiński z rocznika 2000. To wszystko za sprawą kontuzji Marcela Zapytowskiego podczas letniego obozu przygotowawczego.

Oprócz tego do miana młodzieżowca zaliczał będzie się wciąż wspomniany już lewy obrońca, a więc Dawid Lisowski. Tutaj jednak wyrósł mu spory konkurent do miejsca w wyjściowym składzie, a więc Łukasz Sierpina. Ponadto wymóg młodzieżowca w składzie mogą spełnić również tacy zawodnicy jak Marcin Szpakowski, Jakub Górski, czy też Maciej Bortniczuk.

Trener Dominik Nowak z pewnością bez problemu powinien zapewnić występ co najmniej jednego młodzieżowca w meczu ligowym. Warto dodać, że nierespektowanie tego przepisu kończy się tym, że sędzia może potraktować spotkanie, jakoby uczestniczył w nim nieuprawniony piłkarz. Oznacza to więc, że jeśli jedyny młodzieżowiec na boisku dozna kontuzji, to musi pojawić się na nim kolejny młodzieżowiec. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie pozycja bramkarza. Tutaj za młodego zawodnika może wejść piłkarz bez statusu młodzieżowca.