Świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie świętokrzyskim

Świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie świętokrzyskim

Na terenie województwa świętokrzyskiego dzisiaj odbędą się liczne wydarzenia upamiętniające Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W każdym z miast regionu planowane są różnego rodzaju uroczystości.

Jędrzejów na ten dzień przygotował program pełen atrakcji. Rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godzinę 9:00, kiedy to w kościele Trójcy Świętej odbędzie się msza święta. Oprawę muzyczną zapewnią Jędrzejowski Chór Miejski oraz Mała Akademia Śpiewu. Po nabożeństwie, mieszkańcy miasta zgodnie z tradycją przemaszerują do Pomnika Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie burmistrz wygłosi przemówienie i delegacje samorządowe złożą kwiaty. O godzinie 17:00 w amfiteatrze Centrum Kultury ruszy koncert Gala Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. W przerwach koncertu będzie można zjeść wojskową grochówkę.

W Kielcach uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w Bazylice Katedralnej. Po mszy, na placu przed Muzeum Narodowym, mieszkańcy miasta zaśpiewają Hymn Państwowy i przejdą pod pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim, gdzie o godzinie 12:30 rozpoczną się główne uroczystości. Potem, o godzinie 14:00 w Parku Miejskim odbędzie się Piknik Majowy „Vivat 3 Maja”, a o godzinie 16:00 koncert w muszli koncertowej.

Sandomierz obchodzić będzie 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja począwszy od mszy świętej o godzinie 10:30 w bazylice katedralnej. Mszy przewodniczyć będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Następnie uczestnicy uroczystości przeniosą się pod tablicę pamiątkową ku czci poległych w 1920 roku na ścianie ratusza. O godzinie 14:30 na placu Jana Pawła II zaplanowany jest pokaz sprawności bojowej Ułanów 2. Pułku Księstwa Warszawskiego.

W Staszowie obchody z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się mszą świętą o godzinie 11:00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po nabożeństwie zaplanowano marsz z orkiestrą dętą do rynku miasta, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. W ogrodzie przy pałacu Kołłątajów w Wiśniowej odbywać się będzie majówkowe spotkanie z różnymi atrakcjami, w tym biegami dla dzieci i dorosłych oraz stoiskami kół gospodyń wiejskich.