Festiwal Smaków w Tokarni: Tłumy, smakołyki i zadowolenie

Festiwal Smaków w Tokarni: Tłumy, smakołyki i zadowolenie

W Skansenie w Tokarni trwa zapachniała kulinarnymi doznaniami impreza – Festiwal Smaków. Wśród przysmaków, które można było skosztować, znalazły się tradycyjne placki ziemniaczane, sery z dodatkiem róży lub lawendy, pajdy ze smalcem czy parzybroda. Wydarzenie przyciągnęło masę uczestników cieszących się nie tylko różnorodnością potraw, ale także wyjątkową atmosferą.

– To miejsce jest fantastyczne! Przyszliśmy tu przede wszystkim dla muzyki na żywo, a do tego pogoda jak na zamówienie – opowiadały kobiety, z którymi rozmawialiśmy przed sceną. Na festiwalu pojawiła się również rodzina z Krakowa, która stwierdziła, że regularnie odwiedza Festiwal Smaków każdego roku.

Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników regionalnej kuchni. – Cudowna aura, mnóstwo jedzenia – podkreślali uczestnicy przybyli do skansenu. – Bez dwóch zdań, to o wiele lepszy sposób spędzenia weekendu niż wizyta w centrum handlowym.

Zjeść coś pysznego mogli zarówno goście odwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni, jak i sami mieszkańcy. Delikatesy prezentowane były zarówno przez koła gospodyń wiejskich, jak i lokalnych dostawców. Lucyna Matusiak z Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki wyjaśniła, że oprócz typowych dań, w tym roku postanowiono zaserwować coś mniej tradycyjnego.

– Oprócz żeberka z kapustą czy flaczków przygotowałyśmy również szarpaną wieprzowinę. Przyrządzamy ją na modłę amerykańskiego burgera, ale z polskim akcentem. Na początku były obawy, bo to coś nietypowego dla tego rodzaju wydarzeń, ale potrawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Musimy przecież kreować nową tradycję – podkreśliła.

Na miejscu można było również nawiązać kontakt z lokalnymi producentami różnych produktów, między innymi miodów czy serów. Małżeństwo Łukasików ze Strzałkowa oferowało swoje wyroby mleczne, w tym jogurty, masło, a przede wszystkim sery. W tym roku do nabycia były sery z dodatkiem lawendy, róży i chabru, a nawet z popiołem drzewa kokosowego.

Festiwal Smaków zgromadził łącznie 150 wystawców, prezentujących swoje lokalne produkty, potrawy oraz rękodzieło. Impreza potrwa do godziny 18:00 w niedzielę, 5 maja.