Pionierskie zabiegi torakochirurgiczne wykorzystujące robota da Vinci przeprowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Pionierskie zabiegi torakochirurgiczne wykorzystujące robota da Vinci przeprowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii, klinice specjalizującej się w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów, zespół specjalistów od chirurgii klatki piersiowej dokonał przełomu medycznego. Przeprowadzono tam pierwsze operacje usunięcia raka płuca za pomocą robota da Vinci, wykorzystując do tego innowacyjną metodę zamrażania nerwów międzyżebrowych, która skutecznie neutralizuje ból pooperacyjny.

Centrum w Kielcach jest trzecim miejscem w Polsce, gdzie pacjenci cierpiący na nowotwór płuca mogą liczyć na interwencję chirurgiczną przy udziale robota da Vinci. To ogromny krok naprzód w polskiej onkologii.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, wypowiedział się z dumą na temat osiągnięcia swojego zespołu: „Dzięki robotycznej technologii da Vinci, nasi torakochirurdzy przeprowadzili pionierskie operacje usunięcia raka płuca. Jest to moment przełomowy dla naszego centrum. Cieszę się, że nasi pacjenci mają teraz dostęp do najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii chirurgicznych.”

Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w centrum, profesor Paweł Rybojad, podkreślił, że wykonane operacje są efektem wielomiesięcznego procesu szkoleniowego. Wyraził również nadzieję, że jest to początek trudnej, ale niezbędnej drogi ku pełnemu uczestnictwu w społeczności chirurgów robotycznych.

Dr Michał Wiłkojć, specjalista chirurgii klatki piersiowej z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację torakochirurgiczną przy udziale robota da Vinci, zauważył, że takie zabiegi skrócą czas rekonwalescencji pacjentów. Dzięki minimalnym cięciom ryzyko powikłań pooperacyjnych jest zredukowane, a pacjenci mogą wrócić do pełnej sprawności w krótkim czasie. Wspomniał również o wykorzystaniu metody zamrażania nerwów międzyżebrowych przez prof. Rybojada, która skutecznie eliminuje ból po zabiegu.