Dom z II wojny światowej skrywał bombę lotniczą przez 80 lat

Dom z II wojny światowej skrywał bombę lotniczą przez 80 lat

Nietuzinkowa interwencja skarżyskich stróżów prawa została udokumentowana. Na początku piątkowego dnia dyżurny komisariatu w Skarżysku-Kamiennej został poinformowany o niecodziennym zdarzeniu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez osobę przeprowadzającą remont w Suchedniowie, pod drewnianą podłogą starego domu został odnaleziony prawdopodobny niewybuch – bomba lotnicza.

Na miejsce natychmiast skierowano patrole policyjne z Suchedniowa i specjalistę od materiałów wybuchowych. Po przyjeździe na miejsce, potwierdzili podejrzenia dotyczące obecności niewybuchu. Okazało się, że pod podłogą domu ukrywa się około pięćdziesięciokilogramowa bomba lotnicza, która spoczywała tam od czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze podczas rozmowy z właścicielem nieruchomości próbowali ustalić pochodzenie tego niebezpiecznego znaleziska.

Według historycznych opowieści przekazywanych przez babcię obecnego właściciela, bomba ta spadła na dom w 1945 roku, podczas ofensywy radzieckiej i odwrotu Niemców. Bomba ta przeszła przez dach i podłogę, a następnie utknęła w glebie. Zgodnie z rodzinna legendą, radzieccy żołnierze zbadali niewybuch, jednak uznali, że nie stanowi on zagrożenia. Po tym incydencie domownikowie naprawili podłogę i przez lata zapomnieli o skrywanym pod nią niewybuchu. Co jakis czas, podczas rodzinnych spotkań, lekko żartobliwie wspominano tę historię z bombą, jednak nikt nie brał jej na poważnie. Wszystko zmieniło się jednak ostatniego piątku.

Na miejsce natychmiast wezwano saperów, którzy usunęli zawierający trotyle niewybuch. Prawdopodobnie zostanie on zneutralizowany na terenie wojskowego poligonu. Pragniemy przypomnieć, że pomimo upływu wielu lat takie znaleziska nadal mogą być bardzo niebezpieczne. Nie należy ich przenosić ani manipulować przy nich. W razie takiego odkrycia natychmiast należy powiadamiać odpowiednie służby.