Nowa poradnia reumatologiczna w Kielcach zapewni szerokie wsparcie dla pacjentów

Nowa poradnia reumatologiczna w Kielcach zapewni szerokie wsparcie dla pacjentów

W systemie zdrowia Kielc zaszły istotne zmiany. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach uruchomi nową poradnię reumatologiczną. Reumatolog Agnieszka Ciba-Stemplewska, pracująca w lecznicy na Czarnowie, potwierdza, że w stolicy świętokrzyskiego funkcjonuje zaledwie kilka takich placówek. To zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę potrzeby pacjentów. Nowa placówka będzie otwarta zarówno dla osób odwiedzających reumatologa po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy do tej pory korzystali z usług innych poradni i mają problem z uzyskaniem terminu wizyty.

Według Ciba-Stemplewskiej, konieczność konsultacji reumatologicznej jest duża, a liczba dostępnych poradni w Kielcach i całym regionie świętokrzyskim niewystarczająca. W związku z tym każda kolejna poradnia będzie cennym dodatkiem, który przyczyni się do szybszego wykrywania chorób zapalnych stawów.

Pierwsze symptomy chorób reumatologicznych to ból stawów oraz obrzęki, szczególnie rano, a także stan podgorączkowy i zmęczenie. Specjalistka z Kielc podkreśla, jak ważna jest wczesna diagnostyka tych schorzeń. Wyróżnia ona choroby reumatologiczne zapalne i niezapalne. Pierwszy typ to głównie choroby autoimmunologiczne lub spowodowane zapaleniem bakteryjnym. W przypadku tych chorób kluczowe jest wczesne wykrycie, najlepiej do trzeciego miesiąca od pojawienia się pierwszych objawów.

Nowa poradnia reumatologiczna rozpocznie swoją działalność w styczniu, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.