Ekstensywne działania strażaków przyniosły skutek – pożar dawnej placówki medycznej na ulicy Ogrodowej został ugaszony

Ekstensywne działania strażaków przyniosły skutek – pożar dawnej placówki medycznej na ulicy Ogrodowej został ugaszony

Została zakończona akcja gaśnicza w dawnym obiekcie szpitalnym MSWiA przy ulicy Ogrodowej. Natężone prace straży pożarnej, w które zaangażowanych było rotacyjnie 31 jednostek przez całą noc, doprowadziły do zatrzymania ognia. Teraz przeprowadzane są przeczesania budynku w celu znalezienia ewentualnych ofiar pożaru.

Należy przypomnieć, że straż pożarna rozpoczęła swoją interwencję we wtorek, nieco po 17. Część dachowej konstrukcji, która była w objęciu płomieni, uległa totalnemu zniszczeniu. W związku z tym na miejsce skierowany został nadzór budowlany, który ma za zadanie ocenić stan techniczny budynku i wydać stosowną informację.

– Gdy przybyliśmy na miejsce, około 1/5 powierzchni dachu była już opanowana przez ogień. Zmagaliśmy się z problemem, że płomienie ukrywały się pod blachą. Konstrukcja dachowa częściowo się zawaliła, jednak wspomniana wcześniej blacha utrzymywała się na swoim miejscu. Dlatego też trudno było nam przekazać środki gaśnicze do części objętych ogniem – wyjaśniał st. Kpt. Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Tymczasem, (godzina 10 rano) cztery zastępy straży pożarnej przeszukują obiekt w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Proces gaszenia już się zakończył, podobnie jak demontaż uszkodzonej konstrukcji. Podczas akcji wykorzystano kamer termowizyjne i dron do zlokalizowania ukrytych zarzewi ognia, a także cysterny i drabiny mechaniczne.

Budynek mieszczący się przy ulicy Ogrodowej 11 został wybudowany w latach trzydziestych XX wieku. Początkowo znajdowała się tam siedziba banku. Od roku 1947 mieścił szpital, który funkcjonował na tym terenie do roku 2020. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków ani do gminnej ewidencji zabytków. Nie ma ustalonego planu zagospodarowania terenu dla tego miejsca.

Obiekt przy ulicy Ogrodowej został wystawiony na sprzedaż w roku 2023. W przetargu zwyciężyła jedna z sieci dyskontów.