Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach: Bogaty Program i Miejska Przygotowalnia

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach: Bogaty Program i Miejska Przygotowalnia

W dniu 11 listopada, sobotę, na kieleckim Placu Wolności odbędzie się uroczysta celebracja Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to poprzedzą różne patriotyczne inicjatywy organizowane przez lokalne instytucje miejskie, związane z upamiętnieniem 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed oficjalnymi uroczystościami na Placu Wolności, mieszkańcy Kielc będą mieli okazję uczestniczyć w mszy świętej za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej, zaśpiewać wspólnie Hymn Państwowy przed Muzeum Narodowym i wziąć udział w przemarszu ulicami miasta.

Zaplanowane zostały także liczne wydarzenia towarzyszące obchodom, które odbędą się w kilku instytucjach kulturalnych miasta. W czwartek 9 listopada o godzinie 18 Ośrodek Kultury Ziemowit zorganizuje koncert pod tytułem „Nasz Kraj, Nasza Muzyka”. Natomiast w piątek 10 listopada o godzinie 17 Muzeum Historii Kielc zaprosi na spotkanie „Drogi do Niepodległości”. Dzień później, w sobotę 11 listopada o godzinie 13.45 na Placu Wolności planowane są występy artystyczne młodych wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury. W niedzielę 12 listopada o godzinie 13 Energetyczne Centrum Nauki Industria zorganizuje familijne warsztaty, a 18 listopada o godzinie 17 Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi do Filii nr 4 na spotkanie z cyklu „Patriotyczne śpiewogranie i czytanie”.

W dniu głównym obchodów, czyli w sobotę 11 listopada, rozpoczną się one o godzinie 10.30 od złożenia wieńca przed Pomnikiem Niepodległości znajdującym się przed Dworcem PKP. O godzinie 11 odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, a godzinę później wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym. O godzinie 12.15 przewidziany jest przemarsz ulicami miasta, który zaprowadzi uczestników pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Tutaj o godzinie 12.40 rozpocznie się oficjalna część uroczystości, pełna ceremonii i przemówień związanych ze Świętem Niepodległości. Na godzinę 13.45 zaplanowane są występy artystyczne, wśród których znajdą się m.in. koncerty młodych wokalistów.

Podczas Święta Niepodległości centrum miasta zostanie ozdobione biało-czerwonymi flagami. Przygotowane i udekorowane zostaną także miejsca pamięci, takie jak Pomnik Niepodległości przed Dworcem PKP, Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności i Pomnik Wincentego Witosa przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Bodzentyńskiej. Na Placu Wolności będzie również dostępny namiot promocyjny Urzędu Miasta Kielce.