105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – uroczystości w Kielcach

105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – uroczystości w Kielcach

W następną sobotę, 11 listopada, będziemy obchodzić 105. rok od momentu, kiedy Polska odzyskała swą niepodległość. Centralne uroczystości Wojewódzkie zaplanowano na Placu Wolności w Kielcach. Równocześnie, w różnych zakątkach miasta odbędą się dodatkowe wydarzenia upamiętniające ten ważny dzień. Przed świętem planowane są też różne imprezy towarzyszące, które mają na celu włączyć do obchodów mieszkańców Kielc i okolic.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej o szczegółach organizacji Narodowego Święta Niepodległości opowiadał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Wśród zgromadzonych gości znajdowała się również zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz partnerzy współorganizujący obchody.

„Pomimo lat niewoli, duch niepodległości nigdy nie opuszczał Polaków. W roku 1918 wrócił do nas w pełnej postaci, dając nam możliwość zbudowania nowoczesnego państwa. Dlatego też każdego roku spotykamy się w tak szacownym gronie, aby godnie uczcić tamte wydarzenia. Niepodległość jest wartością, którą powinniśmy zawsze celebrować i za którą powinniśmy odpowiedzialnie dbać” – mówił Zbigniew Koniusz.

Bożena Szczypiór podkreśliła również, jak ważne jest świętowanie niepodległości, szczególnie po niedawnym ataku Rosji na Ukrainę, który miał miejsce 24 lutego 2022 roku. Dodała też, że pamięć o tych, którzy za nią walczyli, jest naszym obowiązkiem.

Kielce wezmą czynny udział w organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Miasto będzie ozdobione narodowymi barwami, a miejsca upamiętniające walkę o niepodległość będą odpowiednio przygotowane i udekorowane. Będą to m.in.: Pomnik Niepodległości przed Dworcem PKP, Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności i Pomnik Wincentego Witosa na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Bodzentyńskiej. Również Plac Wolności będzie miejscem oficjalnej części wojewódzkich uroczystości. Dodatkowo, na placu pojawi się namiot promocyjny Urzędu Miasta Kielce.

Program obchodów 11 listopada przewiduje szereg wydarzeń, w tym złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości, Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej, odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz oficjalną część uroczystości na Placu Wolności. Zaplanowano również występy artystyczne i koncert listopadowy.