Nadchodząca kampania na rzecz bezpiecznego oświetlenia w samochodach

Nadchodząca kampania na rzecz bezpiecznego oświetlenia w samochodach

W nadchodzącą sobotę, 21 października, wszyscy kierowcy będą mieli okazję do darmowego sprawdzenia ustawienia świateł swojego auta. Będzie to początek ogólnopolskiej inicjatywy pod nazwą „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”.

Funkcjonariusze już od czwartku, 19 października, przeprowadzali kontrole pojazdów. Wszyscy, którzy stwierdzili niedoskonałości w oświetleniu swoich samochodów, mogli skorzystać z bezpłatnej regulacji świateł w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Domaszowicach, gdzie na nich czekali specjaliści w tej dziedzinie.

Mł. asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zwraca uwagę, że celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na problem nieprawidłowo ustawionych świateł przez kierowców. Wskazał również, że zbliżający się okres jesienno-zimowy pogarsza widoczność pieszych, co dodatkowo zwiększa znaczenie prawidłowo skierowanych świateł. Podkreśla, że powinny one kierować więcej światła na prawą stronę drogi.

W ramach kampanii przewidziano również darmowe kontrole oświetlenia w wybranych stacjach diagnostycznych w dniach 21 i 28 października, 18 listopada i 9 grudnia. To doskonała okazja dla kierowców do sprawdzenia, czy ich światła są poprawnie ustawione.

Grzegorz Iwański z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Domaszowicach zauważa wzrost świadomości kierowców dotyczącej tego problemu na przestrzeni lat. Przy okazji, radzi również zadbać o odblaski, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo na drogach nie tylko dla pieszych, ale także kierowców.

Warto pamiętać, że za nieprawidłowe ustawienie świateł grozi mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – lepiej więc skorzystać z oferty bezpłatnej kontroli.