Apel do mieszkańców Kielc i Starachowic: oddajcie krew

Apel do mieszkańców Kielc i Starachowic: oddajcie krew

Poniedziałek, 30 października, przynosi dla mieszkańców Kielc szansę na okazanie honorowego gestu – oddanie krwi. Do godziny 13:00 w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, położonym przy ulicy Paderewskiego w Kielcach, trwa organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa akcja krwiodawstwa.

Kolejnego dnia, tj. we wtorek 31 października, podobna okazja do przekazania cennej daru życia zostanie zaproponowana mieszkańcom Starachowic. Akcja oddawania krwi odbędzie się w tamtejszym urzędzie miasta w godzinach od 9:00 do 12:00.

Obecnie najbardziej poszukiwane jest krew z grupy 0 Rh ujemnej oraz B Rh ujemnej, które cierpią na największe niedobory.

Osoby, które mogą stać się dawcami krwi to wszyscy zdrowi i pełnoletni obywatele, którzy nie są dotknięci żadnymi chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że krew może być pobrana od mężczyzn nie więcej niż 6 razy w roku i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym obowiązkowo musi upłynąć co najmniej 8 tygodni pomiędzy kolejnymi donacjami.