Inwazyjne żółwie ozdobne grożą ekosystemowi kieleckiego stawu

Inwazyjne żółwie ozdobne grożą ekosystemowi kieleckiego stawu

Żółwie ozdobne, niewłaściwe dla lokalnego ekosystemu, zagościły w stawie Parku Miejskiego w Kielcach. Mając status inwazyjnych gatunków obcych, stanowią zagrożenie dla rodzimego środowiska, dlatego planowany jest ich odłów. Te działania mają rozpocząć się już najbliższą sobotę.

W nadchodzący weekend staw w Parku Miejskim będzie tłem akcji prowadzonej przez pracowników Fundacji Oceanika, którzy podejmą próbę wyłowienia tamtejszych żółwi ozdobnych. Jeśli odłów manualny okaże się nieskuteczny, zostanie uruchomiona specjalna pułapka – swoista pływająca wyspa, która przez kilka dni będzie zlokalizowana w stawie. Warto podkreślić, że ten sprzęt nie stanowi zagrożenia dla innych zwierząt zamieszkujących staw, takich jak ryby czy ptaki – przekazał Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, w piątek 8 września.

Pojawienie się tych obcych dla naszego środowiska żółwi ozdobnych w naszych zbiornikach wynika często z decyzji mieszkańców, którzy pozbywają się zwierząt, które kupili jako malutkie, wielkości pudełka zapałek, a które w ciągu kilku lat osiągają takie rozmiary, że nie mieszczą się już w domowym akwarium. W niektórych przypadkach żółwie uciekają także z małych oczek wodnych. Jak wiadomo, w stawie w Parku Miejskim zamieszkuje obecnie kilka żółwi ozdobnych.

Organizacją odłowu tych zwierząt zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce, ze względu na potencjalne zagrożenie jakie stanowią te gatunki dla rodzimych zwierząt.

Ważnym jest przypomnienie, że wypuszczenie żółwi ozdobnych do rzek czy jezior jest działaniem niezgodnym z prawem. Posiadacze takich zwierząt mają możliwość przekazania ich (często za opłatą) instytucjom posiadającym stosowne zezwolenia na utrzymanie żółwi, lub mogą sami wystąpić o takie zezwolenie.