Kolejne spotkanie w Ośrodku Myśli Patriotycznej

Kolejne spotkanie w Ośrodku Myśli Patriotycznej

Ella Jaroszewicz (urodzona jako Elżbieta Jaroszewicz-Bartnowska) – pochodząca z Kielc tancerka, aktorka, choreografka i instruktorka, od lat związana z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Międzynarodową Szkołą Pantomimy Marcela Marceau w Paryżu. Swoją historią, na podstawie której można by nakręcić kilka filmów, podzieliła się podczas wydarzenia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Pani Ella kończy właśnie 85 lat. Jej ojciec, Jan, był muzykiem, który przed wojną prowadził orkiestrę w hotelu Bristol, gdzie poznał swoją przyszłą małżonkę. Z tego okresu zachowała się garstka zdjęć: rodziców, którzy w czasie wojny prowadzili mały sklepik przy ulicy Małej, wujków i babci, która mieszkała w drewnianym domu przy ulicy Szydłowskiej. Wojna zniszczyła ich egzystencję – ojciec zginął od strzału, a członkowie rodziny zostali wywiezieni do obozów lub stracili życie z rąk Niemców i bolszewików.

Tata zmarł w wieku 28 lat, a mama ponownie wzięła ślub, tym razem z Franciszkiem Kucharzem, który był skrzypkiem, rzeźbiarzem i artystą. Nasza rodzina przeniosła się do Wałbrzycha, gdzie pan Franciszek tworzył wzory porcelany dla miejscowej fabryki. „Pamiętam, że modelowałam jako tancerka do jego figurek” – wspomina.