Okazało się, że wykonawca inwestycji bez powodu zamknął przejazd rowerowy w centrum Kielc

Okazało się, że wykonawca inwestycji bez powodu zamknął przejazd rowerowy w centrum Kielc

Bariery stanęły przy al. IX Wieków Kielc, Kościuszki i Starodomaszowskiej w Kielcach, gdzie wyłączono przejazdy rowerowe. Rowerzyści są zdezorientowani, bo w zasięgu wzroku nie ma żadnych prac, które tłumaczyłoby ustawienie barier.

W centrum Kielc od kilku dni na przejazdach rowerowych stoi wiele barierek. Bariery uniemożliwiały rowerzystom przekraczanie jezdni w tych miejscach. Wydaje się, że nie są prowadzone żadne prace budowlane, więc dlaczego postawiono te barierki? Co robią w tych miejscach rowerzyści? Rowerzyści sami przesunęli część barier. – W Kielcach wprowadzany jest Inteligentny System Transportowy (ITS), a bariery zostały zamontowane, aby uniemożliwić rowerzystom jazdę przez skrzyżowania. Wykonawca miał tu wykonywać prace w ramach przebudowy drogi, dlatego skrzyżowania zostały zamknięte. Barier nie usunięto, bo wykonawca miał zakończyć prace papiernicze w ciągu dwóch, trzech dni. Uważa się, że będzie potrzebował więcej czasu na dokończenie formalności, dlatego nakazano mu natychmiastowe zdjęcie barier – powiedział inżynier kontraktu Andrzej Cichoń.

Inteligentny System Transportowy, czyli ITS, będzie sterował ruchem na kieleckich ulicach tak, by tworzyć, jak najmniej korków. Usprawni działanie transportu w mieście i nada priorytet komunikacji miejskiej. Przykładowo, jeśli autobus będzie miał opóźnienie, cykl pracy sygnalizacji świetlnej zostanie zmieniony w taki sposób, aby pojazdy mogły poruszać się szybciej, nie stojąc na skrzyżowaniach.