Kielecka Ambasada Designu z wystawą laureatów OFF FASHION

Kielecka Ambasada Designu z wystawą laureatów OFF FASHION

W kieleckiej Ambasadzie Designu, mieszczącej się na ulicy Wesołej można oglądać niesamowitą wystawę. Jak podkreśla Jakub Święcicki z Ambasady, jest to wyjątkowa wystawa między innymi ze względu na kategorie eksponatów. Są to, bowiem niemal wyłącznie ubrania z kolekcji znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie młodego duetu projektantów RAD DUET. Skład tego duetu tworzą od ponad trzech lat Basia Czyżewska oraz Juliusz Rusin. Na swoim koncie mają liczne osiągnięcia w skali europejskiej. W ubiegłym roku w trakcie paryskiego tygodnia mody Jessica Mercedes Kirschner wystąpiła w garniturze według ich projektu.

W kieleckiej ambasadzie można zobaczyć trzy autorskie kolekcje RAD DUET.

Jedna z nich pt. „Wiesia „ jest laureatem tegorocznej 23 – edycji konkursu modowego OFF FASHION, która zakończył się finałem w zeszłym tygodniu. Kolekcja „Wiesia” zawiera odzież, inspirowaną folkowymi klimatami, połączona zgrabnie z nowoczesnymi i artystycznymi akcentami. Autorzy projektu korzystali między innymi z opisów staropolskich wierzeń, legend oraz mitów, co ma wywołać nutkę nostalgii w odbiorcy. Nowatorstwo tej kolekcji zawiera się przed wszystkim w materiałach pozyskanych z recyklingu, czyli zgodnie z wartościowym trendem „no waste”. Idea „no waste” między innymi polega na
produkcji nowy rzeczy z wykorzystywaniem materiałów otrzymanych z przetwarzania rzeczy zużytych. W kolekcji „Wiesia” mamy do czynienia z tkaninami ze starych firanek, zasłon, serwetek, obrusów itp.

Inna kolekcja „Zza firanki” również nawiązuje do tradycyjnych, ludowych form odzieży, które zostały wkomponowane w typowo współczesne style. Charakter, kolekcji „Zza firanki” czerpie z wspomnień babci, jednego z projektantów. Ta kolekcja jest brzmieniowo, kontynuacją poprzednich projektów, z tym, że jest formą typowo użytkową, dzięki czemu artyzm Basi Czyżewskiej i Juliusza Rusina może trafić pod europejskie strzechy. W tej kolekcji mamy do cienienia z pięknymi bluzami, spodniami oraz stylowymi sukienkami ozdobionymi printami folkowymi.

Z kolei kolekcja pt. „Sawa” łączy tygiel kultur, jaki tworzy warszawska społeczność. Mieszanka tych nurtów została przeniesiona na kompozycje, które niewątpliwie motywując i przyświecając idei tolerancji i wzajemnej akceptacji pomiędzy mieszkańcami aglomeracji warszawskiej.

Do zwiedzania i podziwiania kolekcji zachęca Jakub Święcicki z kieleckiej Ambasady Designu. Jak zapewnia, wystawy te można obejrzeć do końca lipca w godzinach od 10: 00 do 17:00