Miasto przygotowuje zmiany w Stefach Płatnego Parkowania

Miasto przygotowuje zmiany w Stefach Płatnego Parkowania

W dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 do 17.00 obowiązuje na wyznaczonym obszarze Strefa Płatnego Parkowania. Liczba miejsc parkingowych, które objęte są tym obszarem to 1150. Miejski Zarząd Dróg przygotowuje się jednak na zmiany dotychczasowych zasad korzystania z tych parkingów.

22 kwietnia, podczas Sesji Rady Miasta Kielce, radni mają w planach rozpatrzenie projektu uchwały, która zmieniłaby stawki opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, sposoby płatności, a także opłaty dodatkowe.

Co może to oznaczać dla mieszkańców miasta, a także dla turystów, którzy do Kielc przyjechali samochodem?

Nie zmieni się opłata za pierwszą godzinę parkowania. Także pierwsze 45 minut pozostanie darmowe. Jednak o 20 % więcej niż dotychczas zapłacimy za postój za kolejne godziny. Oznacza to, że za drugą godzinę parkowania trzeba będzie przygotować 2,40 zł, za trzecią, 2,80 zł, a za czwartą i następną 2 zł. Do tej pory kwota zarówno za pierwszą, jak i za kolejne godziny wynosiła po 2 złote.

Dobrą wiadomością jest powrót do tak zwanego abonamentu dziennego. Kilka lat temu został on wycofany. Teraz miałby on znowu być dostępny. Kwota, jaką zapłacimy za cały dzień pozostawienia auta na parkingu miałaby wynosić 16 złotych.

Kolejną zmianą, jaka prawdopodobnie dojdzie do skutku, to dołączenie do Strefy Płatnego Pakowania następnych parkingów. W planach, póki co, są dwa miejsca. Strefa miałaby obowiązywać na placu Wolności, a także przed dworcem PKP, na placu Niepodległości.

Zmienią się także zasady, które dotyczyły samochodów hybrydowych. Do tej pory takie pojazdy parkowały na terenie Strefy Płatnego Parkowania całkowicie za darmo. Po wprowadzonych zamianach, także i takie samochody zapłacą za parking.

Mieszkańców obszaru objętego Strefą także czekają zmiany. Chodzi głównie o tak zwany „abonament M”. Przysługuje on wszystkim, którzy na postawie odpowiedniego oświadczenia zadeklarowali, że mieszkają w centrum Kielc. W rzeczywistości było to często naginane. Miejski Zarząd Dróg zapowiedział większą kontrolę nad tym, czy faktycznie dana osoba mieszka na terenie Strefy Płatnego Parkowania.

To wszystko jest na razie zawarte tylko w projekcie. Już 22 kwietnia przekonamy się, które zmiany faktycznie wejdą w życie.