Ciekawe miejsca w Kielcach – Kadzielnia

Ciekawe miejsca w Kielcach – Kadzielnia

Czas wspólnie odkryć piękno Kielc! Zapraszamy na podróż po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach tego miasta. Co jakiś czas, na naszej stronie pojawi się wpis dotyczący jednego z ciekawych miejsc na mapie Kielc.

Tym razem zapraszamy na spacer po Zakrzówku, znanym bardziej jako Kadzielnia.

Kadzielnia w ostatnich latach jest niezwykle popularnym miejsce, o którym wie już prawdopodobnie cała Polska. Stało się tak za sprawą Festiwalu Muzyki Tanecznej, który odbywa się właśnie w tym miejscu. W ubiegłym (2020 roku) odbyła się trzecia edycja tego wydarzenia. Historia Kadzielni zaczyna się jednak dużo, dużo wcześniej, a samo miejsce to nie tylko amfiteatr, ale znacznie więcej…

Czym tak właściwie jest Kadzielnia?

Jest to nieczynny już kamieniołom. Wydobywano tam skały wapienne. Istnieją legendy i podania, według których jest to miejsce, gdzie kiedyś kwitnął kult pogański. Podobno z tym także związana jest nazwa. Terenem dzisiejszej Kadzielni miał się opiekować kościelny kolegiaty kieleckiej. Kiedyś taką osobę nazywano kadzielnikiem. To właśnie on zajmował się tym miejscem, po to, by przegonić stamtąd pogańskie moce. Inni tłumaczą pochodzenie nazwy faktem, że na Kadzielni rosną jałowce. Te z kolei używa się do produkcji kadzidła, którym się kadzi.

W 1962 roku Kadzielnia przestaje być kamieniołomem. Nie wydobywa się już surowca. Wtedy też utworzono tam rezerwat przyrody. Według danych jest to jeden najmniejszych tego typu terenów w Polsce. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,6 hektara. W rezerwacie znajdują się cenne okazy skał wapiennych, a także skamieniałości i rzadkie rośliny.

Kadzielnia jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. Skały i nieczynne wyrobisko tworzą niepowtarzalny klimat. Zadbano także o liczne atrakcje turystyczne. Pomijając wspomniany już na początku amfiteatr, możemy zwiedzić tam również trzy jaskinie, które udostępnione są do zwiedzania. W sumie na tym terenie znajdziemy ich dwadzieścia pięć. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń też nie zawiodą się na Kadzielni. Od lat działa tam park linowy.

Samo miejsce pełne jest uroku i czaru.

Kadzielnia znajduje się niemal w centrum miasta. Od zabytkowego centrum możemy w dwadzieścia minut przejść tam spacerem. Dla wielu osób jest to miejsce odpoczynku od zgiełku Kielc i okazja do kontaktu z naturą. Będąc w Kielcach, jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia.