Kielce stają się centrum naukowym dzięki otwarciu Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar
W Kielcach naukowcy będą mieli okazję do wspólnej dyskusji na temat nowych wyzwań w dziedzinie nauki i technologii. Współpracując nad zrozumieniem, jak mogą pomóc nie tylko przemysłowi i firmom, ale także instytucjom publicznym takim jak szkoły, uniwersytety, instytuty badawcze czy wojsko. 9 września tego roku, Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar przy ulicy Wrzosowej, został uroczyście otwarty. Już w najbliższy weekend mieszkańcy Kielc i okolic mieli możliwość odwiedzenia tej wyjątkowej placówki.
Główny Urząd Miar we współpracy z Politechniką Świętokrzyską zrealizował inwestycję, która została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie prawie 163 milionów złotych. Całkowity koszt budowy i wyposażenia Kampusu wyniósł ponad 240 milionów złotych. Działka pod budowę Kampusu została przekazana przez Miasto Kielce.
Podczas ceremonii otwarcia Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar obecni byli przedstawiciele rządu, władz samorządowych, politycy regionu świętokrzyskiego, reprezentanci świata nauki, pracownicy laboratoriów, metrolodzy, przedsiębiorcy oraz goście z zagranicy. Miasto Kielce reprezentowane było m.in. przez prezydentkę miasta – Agatę Wojda, jej zastępców oraz sekretarza miasta.
Prezes Głównego Urzędu Miar, prof. dr hab. Jacek Semaniak podkreślał, że nowoczesne zaplecze laboratoryjne w Kielcach ma za zadanie sprostać najbardziej ambitnym wyzwaniom współczesnej metrologii. Jest to miejsce unikalne nie tylko ze względu na architekturę budynku, ale przede wszystkim ze względu na specyficzne rozwiązania techniczne zapewniające odpowiednie warunki do pomiarów w laboratoriach.
Na terenie Kampusu zatrudnionych jest aktualnie 75 osób, w tym 33 metrologów. Większość pracowników to mieszkańcy Kielc. Kompleks składa się z sześciu laboratoriów o różnym profilu działalności oraz zaplecza konferencyjno-edukacyjnego i powierzchni biurowo-usługowych.
14 września odbyła się pierwsza Noc Metrologa, która była okazją dla mieszkańców Kielc i okolic, aby zobaczyć na własne oczy pracę laboratoriów Kampusu oraz zapoznać się z prezentowanym tam sprzętem, takim jak komory bezechowe, tachografy analogowe i cyfrowe, chronokomparatory, laser trackery, skanery światła strukturalnego i wiele innych urządzeń.